Terbiyeli Balık Çorbası Nasıl Yapılır ?

bencede

Global Mod
Global Mod
Terbiyeli Balık Çorbası Nasıl Yapılır?

Giriş

Balık çorbası, hem doyurucu hem de besleyici bir yemek seçeneği olabilir. Özellikle terbiyeli balık çorbası, lezzetli ve doyurucu bir seçenek arayanlar için harika bir tercih olabilir. Bu çorba, balık severler için de oldukça cazip bir seçenek sunar. İşte adım adım terbiyeli balık çorbası tarifi:

Malzemeler

Terbiyeli balık çorbası için gerekli olan malzemeler oldukça basittir ve genellikle mutfakta bulunabilir. İşte bu nefis çorba için ihtiyacınız olan malzemeler:

- 500 gram balık fileto

- 1 adet soğan

- 2 diş sarımsak

- 2 yemek kaşığı un

- 2 yemek kaşığı tereyağı veya margarin

- 5 su bardağı balık suyu veya tavuk suyu

- Yarım limon suyu

- Tuz

- Karabiber

- Yarım su bardağı krema veya süt

- Maydanoz (isteğe bağlı)

Adım 1: Balıkları Hazırlayın

İlk adım olarak, balıkları temizleyin ve dilimleyin. Fileto şeklindeki balığı tercih edebilirsiniz. Balıkları, çorbanın içinde daha iyi dağılacak şekilde iri parçalar halinde kesin.

Adım 2: Soğan ve Sarımsağı Doğrayın

Bir tencereye tereyağı veya margarini alın ve eritin. Soğanı küçük küpler halinde doğrayın ve erimiş yağın içine ekleyin. Ardından, sarımsakları ezerek soğanlarla birlikte kavurun. Soğanlar pembeleşene kadar kavurmayı sürdürün.

Adım 3: Unu Ekleyin ve Kavurun

Kavrulan soğan ve sarımsakların üzerine unu ekleyin ve unun kokusu çıkana kadar kavurmaya devam edin. Un, çorbanın kıvamını belirleyecektir. Eğer daha koyu bir çorba istiyorsanız unu biraz daha fazla kavurabilirsiniz.

Adım 4: Balık Suyunu Ekleyin

Un kavrulduktan sonra balık suyunu veya tavuk suyunu yavaşça tencereye ekleyin. Sürekli karıştırarak topaklanmaları önleyin ve çorbanın kıvamını iyice kontrol edin. Balık suyunun tamamını ekledikten sonra çorba kaynamaya başlayana kadar karıştırmaya devam edin.

Adım 5: Balıkları Ekleyin ve Pişirin

Kaynayan çorbaya dilimlediğiniz balıkları ekleyin. Balıkların pişmesi için yaklaşık olarak 10-15 dakika daha kaynatmaya devam edin. Balıklar pişene kadar ara sıra karıştırarak kontrol edin.

Adım 6: Terbiyeyi Hazırlayın ve Çorbaya Ekleyin

Ayrı bir kapta limon suyunu, krema veya sütü, tuzu ve karabiberi karıştırarak terbiyeyi hazırlayın. Pişen çorbanın içine bu terbiyeyi yavaşça ekleyin ve karıştırın. Terbiyeli karışım çorbaya ekleninceye kadar çorbayı kaynatmaya devam edin.

Sonuç

İşte bu kadar! Şimdi terbiyeli balık çorbanız hazır. Servis yapmadan önce üzerine taze doğranmış maydanoz ekleyerek lezzetini daha da arttırabilirsiniz. Bu tarif, misafirlerinizi veya ailenizi şaşırtacak ve lezzetli bir çorba ile onları buluşturacaktır. Denemenizi şiddetle tavsiye ederim!