Stefan Kuntz: “Mart ayına en hazır biçimde gideceğiz”

bencede

Global Mod
Global Mod
A Ulusal Futbol Ekibi Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz, yarın Gaziantep Kalyon Stadı’nda oynanacak Çekya maçı öncesi düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu. A Ulusal Futbol Grubu ile EURO 2024 Elemeleri öncesi son hazırlıklarını yaptıklarını söyleyen Stefan Kuntz, elemelere kadar performanslarını yükselteceklerini ve büyük gayelere gerçek emin adımlarla yol aldıklarını vurguladı.

“Mart ayına en hazır biçimde gideceğiz”

A Ulusal Futbol Ekibinin maksatlara en düzgün biçimde hazırlandığını belirten Alman teknik adam, “A Ulusal Futbol Ekibi olarak kendi oyunumuzu en uygun biçimde nasıl değiştirebilir, üzerine neler koyabiliriz diye düşünüyoruz. Buna yönelik çalışıyoruz. Bu çalışmaları yaparak mart ayındaki Avrupa Şampiyonası eleme maçlarına en uygun biçimde nasıl hazırlanırız diye düşünüyoruz. Sistemsel olarak da bu çalışmaları yapıyoruz. Birtakım sistemleri 90 dakikaya yaymak yanılgısız olarak mümkün değil. Yaptığımız tahlillerde yanlışlarımızı gorerek oyun kalitemizi yükseltmek istiyoruz. Ekibin kendi içerisindeki ruh hali de epey değerli biz bir aile olmaya çalışıyoruz” dedi.

“Arda yaşından olgun ve ulusal gruba çabuk adapte oldu”

A Ulusal Futbol Grubu’na birinci sefer çağrılan Arda Güler ve başka genç oyuncularla ilgili açıklamalarda bulunan Stefan Kuntz, “Arda Güler için şunu söylemek isterim. Arda Güler, benim beklediğimden daha olgun bir oyuncu profili ile geldi. Bize ve ekibe olumlu yansıdı ve rahat adapte oldu. Bizlere bu biraz sürpriz oldu. Bu durum yarın alana nasıl yansır bunu vakit içinde bakılırsaceğiz fakat müspet bir izlenim var diyebiliriz. Burada bu genç oyuncuların kulüplerinde ne kadar mühlet aldıkları da değerli. Hem onlara hem bize yardımcı olacak biçimde hareket etmemiz lazım. Müdafaa manasında riski azaltıp buna göre hareket etmemiz lazım” tabirlerini kullandı.

“Mantıklı tenkitlere hürmet duyuyorum ancak kadro düzgün yolda gidiyor”

Milli ekip ve kendisi ile ilgili tenkitlerle ilgili soruya da yanıt veren Stefan Kuntz, “Milli gruplarda yerli hoca getiriyorsunuz. Yabancı hoca mantıklı olur deniyor. Yabancı gelince yerli mantıklı olur deniyor. Bu dünyanın her yerinde bu biçimde. niçinse her yerde herkes hocadan daha güzel biliyor bu işi. A Ulusal Grup Teknik Yöneticisi iseniz o denli yaşamayı bileceksiniz. Sahiden mantıklı tenkitlere karşı bugüne kadar bir şey söylemedim ve severek karşılıyorum. Sonuçta birçok tenkitlerin ardında farklı mevzular olabiliyor. Bunun da şuurunda olmamız lazım. Kendimizi yıpratmadan işimizi en uygun biçimde yapmamız lazım. Sonuçta hergün bir şeyler öğreniyorum ve gerçek yoldan devam etmeye çalışıyorum. Grubumuz âlâ bir yolda gidiyor. Ekibin kalitesi Avrupa Şampiyonası’nda oynayacak kalitede. Bunun için çalışacağız. Beşerler ne diyorsa kulak asmayacağım ve az evvel bu koltuktan düştüğüm düşersem şayet bir daha kalkacağım” biçiminde konuştu.

“Uzun vadeli planlar yapıyoruz ve grupta da güzel bir gelişim görüyoruz”

Milli kadroya futbolcu seçimlerinde kimi futbolcuların ve bilhassa Gaziantep FK’lı kaleci Günay Güvenç’in niye takıma alınmadığı ile ilgili soruya yanıt veren Alman teknik işveren, “A ulusal kadroya farklı kulüplerden farklı düzeyde oyuncular alabilmemiz Türk kulüplerinin son vakit içinderda âlâ iş çıkardığını gösteriyor. Genç oyuncular ve yaş olarak daha deneyimli oyuncular var takımımızda. Deneyimli oyuncuların genç oyunculara takviye olması saha içerisindeki en kıymetli dengelerden birisidir. Almadığımız oyunculara odaklanmak yerine gruba odaklanmak lazım. Zira uzun vadeli bir seyahat olduğu için düşüncelimizi ve planlarımız uzun müddetli yapıyoruz. Bu niçinle ekipte da bir gelişim görüyoruz. Oyuncuların bize vermiş oldukları sinyaller olumlu ve bam öteki yerlere gerçek gidildiğini gösteriyor” diye konuştu.

GAZİANTEP (İHA)